Zaktualizowane oprogramowanie do aut rodziny ID. – nowe funkcje i szybsze ładowanie

Zaktualizowane oprogramowanie do aut rodziny ID. – nowe funkcje i szybsze ładowanie

Zaktualizowane oprogramowanie do aut rodziny ID. – nowe funkcje i szybsze ładowanie

23 marca 2022
  • ID. Software 3.0 z najnowszymi systemami wspomagającymi kierowcę, ulepszone ładowanie i obsługa głosowa na poziomie premium
  • nowa funkcjonalność systemu Travel Assist pozwala na półautomatyczną zmianę pasa ruchu w trakcie jazdy
  • nowością jest także system Park Assist Plus z funkcją pamięci, który pozwala nauczyć samochód kilku manewrów, a wówczas będzie on umiał je samodzielnie powtórzyć
  • ładowanie prądem stałym o mocy do 135 kW i ulepszone planowanie trasy
  • już dostarczone do klientów samochody w najbliższej przyszłości otrzymają aktualizacje oprogramowania

Nowa jakość jazdy: wraz z generacją oprogramowania 3.0 Volkswagen doda wiele nowych funkcji do elektrycznych aut z rodziny ID., co zwiększy komfort użytkowania i ładowania. Wykorzystując najnowszą generację systemów wspomagających kierowcę, Volkswagen robi także kolejny krok w kierunku jazdy autonomicznej. W ramach strategii ACCELERATE Volkswagen kontynuuje transformację w dostawcę mobilności zorientowanego na oprogramowanie i staje się ekspertem w integracji oprogramowania i zdalnej aktualizacji Over-the-air. Rodzina ID. jest pionierem w tej dziedzinie. Nabywcy nowych samochodów będą mogli od razu korzystać z nowego oprogramowania. Właścicielom samochodów, które już zostały dostarczone, Volkswagen udostępni możliwość bezpłatnej, zdalnej aktualizacji do ID. Software 3.0 od drugiego kwartału 2022 roku.

„Nowe oprogramowanie ID. Software 3.0 to aktualizacja dla całej rodziny ID. Dzięki niemu przenosimy nasze produkty na wyższy poziom funkcjonalności. Działają one szybciej i są zorientowane na klienta” – mówi Thomas Ulbrich, członek zarządu marki Volkswagen, odpowiedzialny za rozwój techniczny. „Spełniamy nasze obietnice - będziemy oferować wysokiej jakości technologię i innowacje we wszystkich klasach” – dodał.

Nowe systemy, wśród nich Travel Assist z danymi z inteligencji zbiorowej
Opcjonalny system Travel Assist korzystający z danych inteligencji zbiorowej automatycznie utrzymuje samochód pośrodku pasa ruchu. Dopasowuje się przy tym do stylu jazdy kierowcy i może ustawić auto bliżej lewej lub prawej strony, a także dba o odpowiedni odstęp od samochodu z przodu i utrzymuje zadaną prędkość. System obejmuje adaptacyjny tempomat. Prędkość pojazdu może być dostosowana do lokalnych ograniczeń prędkości i układu drogi (zakręty, ronda itp.).

Automatyczna zmiana pasa ruchu
Z dwoma radarami z tyłu i wykorzystując ultradźwięki system Travel Assist z danymi z inteligencji zbiorowej może obserwować otaczający ruch drogowy, a na autostradzie, przy prędkości 90 km/h lub wyższej, w razie potrzeby aktywnie wspomagać zmianę pasa ruchu. Po aktywacji, zmiana pasa ruchu może zostać zainicjowana i przeprowadzona poprzez włączenie kierunkowskazu. Oczywiście pod warunkiem, że czujniki nie wykryją w otoczeniu żadnych obiektów, a ręce kierowcy są na kierownicy. Wówczas pojazd sam zmieni pas ruchu. Kierowca może w każdej chwili zareagować i przejąć kontrolę nad manewrem.

System Park Assist Plus
Inteligentny asystent Park Assist Plus po aktywowaniu go w menu parkowania może znaleźć miejsce parkingowe (podczas jazdy z prędkością do 40 km/h w przypadku miejsc do parkowania równoległego i do 20 km/h w przypadku miejsc do parkowania prostopadłego) i wykonać manewr parkowania. W razie potrzeby asystent może parkować automatycznie z pomocą czujników, wówczas przejmie pełną kontrolę nad samochodem, w tym nad układem kierowniczym, przyspieszaniem, hamowaniem i zmianą biegów. W tym celu kierowca zatrzymuje się przy wybranym miejscu parkingowym i aktywuje proces parkowania za pomocą przycisku startowego w menu parkowania. System Park Assist Plus może również wspomóc kierowcę podczas już rozpoczętego manewru parkowania. Może pomóc również wyjechać z równoległego miejsca parkingowego.

Park Assist Plus z funkcją pamięci
Kolejną z nowości w modelach rodziny ID. jest opcjonalny system wspomagania parkowania Park Assist Plus z funkcją pamięci. Za pomocą tego innowacyjnego systemu wspomagania kierowcy można nauczyć pojazd do pięciu różnych manewrów parkowania. System może zapamiętać manewry parkowania przy prędkości poniżej 40 km/h i w odległości do 50 metrów. Na przykład w przypadku parkowania pod domem lub w garażu. Kierowca musi tylko raz zaparkować i zapisać manewr parkowania, a pojazd może automatycznie powtarzać go. Rola kierowcy jest wówczas ograniczona do nadzorowania procesu.

Nowe funkcje wyświetlaczy
Nowe oprogramowanie ID. Software 3.0 to także nowości, jeśli chodzi o znajdujący się pod przednią szybą pasek świetlny ID. Light, jak i system infotainment. Opcjonalny wyświetlacz przezierny rozszerzonej rzeczywistości, który wyświetla ważne informacje bezpośrednio w polu widzenia kierowcy, może pokazywać informacje także w strefie dalekiego zasięgu. Oprócz wyświetlania informacji z opcjonalnego systemu Travel Assist, wspomagającego zmianę pasa ruchu, pokazuje on również informacje np. o zbliżaniu się do ronda czy odległości do celu podróży. Znacznie lepiej widoczne są ikony kierunkowskazów, a obok informacji o odległości pozostałej do celu podróży, wyświetlany są również stan naładowania akumulatora w procentach i ikona akumulatora. „Część z tych modyfikacji to efekt konsultacji z użytkownikami samochodów rodziny ID., zrzeszonymi w ID. Drivers Club. Wielu z nich brakowało informacji o procencie naładowania akumulatora, więc ją dodaliśmy” – mówi dr Silke Bagschik, odpowiedzialna za sprzedaż i marketing rodziny ID.

Zaktualizowane oprogramowanie dotyczy również opcjonalnego systemu nawigacji satelitarnej. Teraz lokalizuje ona pojazd dokładnie na pasie ruchu, co pozwala z odpowiednio dużym wyprzedzeniem sugerować zmianę pasa ruchu na skrzyżowaniach i zjazdach z autostrady. Odpowiednie wskazanie pojawia się wówczas także na ID. Light – pasku świetlnym między tablicą przyrządów a dolną krawędzią przedniej szyby. Są na nim prezentowane również lokalne ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Usługa ta jest oparta na technologii Car2X firmy Volkswagen: samochody łączą się ze sobą bezpośrednio i lokalnie za pomocą standardu radiowego WLANp. Umożliwia to wzajemne powiadamianie się w czasie rzeczywistym o niebezpiecznych sytuacjach na drodze, od zatrzymanych pojazdów po karetki pogotowia.

Zoptymalizowana kontrola głosowa
Sterowanie głosowe zostało znacznie udoskonalone. System rozpoznaje polecenia głosowe znacznie szybciej i dokładniej, co poprawia zarówno łatwość obsługi, jak i komfort jazdy. Dzięki niemu samochód staje się inteligentnym partnerem do rozmowy. Kierowca uruchamia sterowanie głosowe, dotykając kierownicy lub wypowiadając polecenie „Cześć ID.”. System odpowie w ciągu kilku sekund. Poprawiono także skuteczność rozpoznawania mowy przez system sterowania głosem – wynosi ona obecnie około 95 procent. System z cyfrowymi mikrofonami rozpoznaje również, czy mówi kierowca czy pasażer z przodu, co ma znaczenie na przykład w przypadku dwustrefowej klimatyzacji.

Sterowanie głosowe rozumie ogólne zwroty oraz potoczne pytania i wyrażenia (np. „gdzie jest najbliższa japońska restauracja?” lub „jest mi za ciepło”), w razie potrzeby zadaje pytania i pozwala przerwać. System odpowiada na dwa sposoby – online za pośrednictwem chmury i offline z informacji przechowywanych w samochodzie, co się przydaje np. w tunelu. Wersja online zapewnia bardzo wysoki wskaźnik rozpoznawania głosu, a odpowiedzi są trafne, nawet w przypadku wyszukiwania celów specjalnych. Sterowanie głosowe jest dostępne we wszystkich modelach ID., pod warunkiem aktywacji usługi We Connect Plus.

Ładowanie akumulatora 77 kWh z maksymalną mocą do 135 kW
Oprogramowanie ID. Software 3.0 to także postęp w dziedzinie ładowania. Modele z baterią 77 kWh można ładować z maksymalną mocą do 135 kW (wcześniej było to 125 kW), oczywiście pod warunkiem, że stacja ładowania oferuje taką możliwość. Udoskonalono także zarządzanie temperaturą akumulatora, co sprawia, że można przejechać większy dystans, zwłaszcza gdy temperatura otoczenia jest niska. Klienci, którzy chcą zadbać o kondycję akumulatora mogą uruchomić funkcję Battery Care Mode, która ogranicza maksymalny stopień naładowania do 80 procent.

Inteligentne planowanie podróży
Menu ładowania, które pojawia się na pierwszym ekranie wyświetlacza dotykowego w modelach ID. ma bardziej przejrzystą strukturę i zawiera więcej informacji. W przypadku długich tras kalkulator trasy online w systemie nawigacyjnym tworzy trasę z wieloma przystankami, która umożliwia jak najszybsze dotarcie do celu. Uwzględnia on dane o ruchu drogowym i trasie, a także pożądany wskaźnik naładowania akumulatora po dotarciu do miejsca docelowego czy celu pośredniego. Przystanki na ładowanie są oceniane dynamicznie, w rezultacie planowanie trasy może sugerować dwa krótkie procesy ładowania o wysokiej mocy zamiast jednego dłuższego na stacji o niskiej mocy.

Cyfrowe doświadczenia klientów staną się kluczową kompetencją Volkswagena
Dzięki strategii ACCELERATE Volkswagen jeszcze lepiej dostosował wiele procesów do potrzeb klientów – od wczesnej fazy projektowania samochodów, po usługi cyfrowe i wizyty w serwisie. Potrzeby i opinie klientów mają być w jeszcze większym stopniu uwzględniane na wszystkich etapach rozwoju pojazdów i usług w całym cyklu ich życia. W ten sposób integracja oprogramowania w pojeździe oraz cyfrowe doświadczenia klienta (UX) staną się głównymi kompetencjami Volkswagena.

W ramach strategii ACCELERATE marka Volkswagen dość wcześnie zaczęła się zmieniać, by przystosować się do radykalnych zmian, które czekają branżę motoryzacyjną. Do 2026 roku marka zainwestuje około 18 mld euro w elektromobilność, hybrydyzację i cyfryzację. Volkswagen chce zwiększyć udział samochodów całkowicie elektrycznych w sprzedaży w Europie do ponad 70 procent, a w USA i Chinach ten wskaźnik ma przekroczyć 50 procent. By to osiągnąć Volkswagen będzie wprowadzał na rynek co najmniej jeden elektryczny model każdego roku. Celem jest pełna elektryfikacja gamy modeli. Volkswagen dąży do osiągnięcia zerowego bilansu emisji CO2 najpóźniej do 2050 roku. Marka przyspiesza także realizację innych projektów: integracja oprogramowania w samochodzie oraz cyfrowe doświadczenia klienta staną się jego kluczowymi kompetencjami. Volkswagen wykorzystuje modele biznesowe oparte na danych, aby uzyskać dostęp do nowych grup klientów i pozyskać nowe źródła przychodów. W ten sposób Volkswagen umocni swoją pozycję jako marka wiodąca w rozwoju zrównoważonej mobilności.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 5000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł.