Jak ograniczyć zmniejszenie zasięgu w samochodach elektrycznych?

Jak ograniczyć zmniejszenie zasięgu w samochodach elektrycznych?

29 marca 2022
  • gdy jest zimno, akumulator w samochodzie elektrycznym wymaga podgrzania, by ogniwa pracowały optymalnie
  • zasięg można wydłużyć wybierając właściwy tryb jazdy – B w terenie zabudowanym i D poza miastem
  • najnowsze oprogramowanie do samochodów elektrycznych – ID. Software 3.0 pozwoli na ograniczenie spadku zasięgu przy niskich temperaturach

Dlaczego wszystkie elektryczne samochody rodziny ID. zużywają więcej energii zimą niż latem? Jens Obernolte, szef działu zarządzania energią i masą w Volkswagenie stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Podsuwa także kilka pomysłów, jak postępować, by zmniejszenie zasięgu spowodowane niską temperaturą było możliwie niewielkie.

Gdy jest zimno, zużycie energii takich samochodów jak Volkswagen ID.3 czy ID.4 jest większe. A różnica jeszcze wzrasta, gdy auto jest używane na krótkich dystansach. Dlaczego?
Tak się dzieje w każdym samochodzie elektrycznym. Gdy na zewnątrz jest zimno, energia elektryczna z akumulatora jest wykorzystywana do tego, aby nagrzać wnętrze samochodu oraz doprowadzić do odpowiedniej temperatury ogniwa akumulatora – co zwiększa zużycie energii i ogranicza zasięg. To zupełnie inna sytuacja niż w przypadku samochodu z silnikiem spalinowym, który wykorzystuje ciepło z silnika, którego jest dużo, do ogrzewania praktycznie bez strat.

Dlaczego akumulator w samochodzie elektrycznym wymaga odpowiedniej temperatury?
Po prostu ogniwa pracują w optymalny sposób jedynie w pewnym zakresie temperatur – dotyczy to zarówno mocy wyjściowej, skuteczności rekuperacji, jak i szybkiego ładowania prądem stałym. Jeśli chodzi o zarządzanie termiczne, naszym celem było przede wszystkim opóźnienie starzenia się akumulatora. Wokół niego krąży płyn, który utrzymuje go w optymalnej temperaturze. Oczywiście zimą trzeba „wspomagania” – w aucie jest grzałka o dużej mocy, której zadaniem jest szybkie podgrzanie płynu, by ogniwa miały optymalne warunki pracy.

A jeśli kierowca jeździ tylko na krótkich dystansach?
Temperatura akumulatora zawsze spada, gdy auto stoi, co oznacza, że trzeba go podgrzać przed kolejną podróżą. Chciałbym jednak podkreślić, że udało nam się znacznie ograniczyć ilość energii potrzebnej do ogrzania akumulatora w szerokim zakresie temperatur. Samochody, które dostarczyliśmy do klientów połowy 2021 r., są już standardowo wyposażone w to ulepszenie, a auta wydane wcześniej wkrótce otrzymają to usprawnienie w formie zdalnej aktualizacji. To pokazuje, że nasza strategia, związana z rozwojem oprogramowania świetnie się sprawdza.

A co z ogrzewaniem wnętrza samochodu?
Wykorzystywana jest do tego grzałka, a dodatkowo jest możliwość zamówienia pompy ciepła. Zmniejsza ona zużycie energii, zwłaszcza w ruchu miejskim i przy temperaturach zewnętrznych poniżej zera stopni Celsjusza.

Kierowca może uruchomić ogrzewanie zanim wsiądzie do samochodu. Skąd pochodzi energia – z akumulatora w samochodzie czy z sieci energetycznej?
Wnętrze można nagrzać przed jazdą zarówno energią z sieci, jak i wykorzystując akumulator, zależnie od ustawień. Oczywiście ta druga możliwość spowoduje spadek zasięgu, zatem pierwsza jest lepsza…

…bo pozwala zmaksymalizować zasięg samochodu
Tak. Bardzo wielu klientów wybiera właśnie to rozwiązanie i podgrzewa wnętrze samochodu przed jazdą, korzystając z sieci energetycznej. W nowych egzemplarzach rodziny ID. temperatura akumulatora jest utrzymywana na optymalnym poziomie przy użyciu energii elektrycznej z sieci, pod warunkiem, że kierowca aktywuje tzw. podgrzewanie wstępne. To jedna z funkcji, którą wprowadziliśmy w nowym oprogramowaniu ID. Software 3.0, które trafia do obecnie produkowanych samochodów. Wykorzystanie energii z sieci znacznie zwiększa zasięg w niskich temperaturach.

Czy jest jakaś konfiguracja – silnika i akumulatora – którą szczególnie może Pan polecić tym, którzy zastanawiają się nad zakupem modelu z rodziny ID.?
Nie, jeśli chodzi o ich wydajność, między poszczególnymi odmianami nie ma właściwie żadnej różnicy. Znacznie ważniejsze są takie elementy, jak dwu- lub trzystrefowa klimatyzacja „Climatronic” – jej zaletą jest możliwość ograniczenia ogrzewania do jednej strefy, jeśli w samochodzie jest tylko kierowca. Kolejne elementy wyposażenia, które pozwalają ograniczyć zużycie energii to podgrzewane fotele i kierownica. Dzięki nim można nieco obniżyć temperaturę w aucie, co przełoży się na zmniejszone zużycie energii.

O czym trzeba pamiętać podczas jazdy elektrycznym autem?
W mieście zalecam korzystanie z trybu B, który pozwala na rekuperację energii. Przy odrobinie wprawy można jeździć niemal nie używając hamulca. Poza miastem z kolei lepszy jest tryb D. Wtedy wykorzystywana jest funkcja żeglowania, co pozwala autu swobodnie się toczyć.

W jaki sposób systemy wspomagające mogą przyczynić się do obniżenia zużycia energii?
Wszystkie modele ID. są standardowo wyposażone w inteligentny system, który analizuje dane nawigacyjne i znaki drogowe. Gdy samochód zbliża się do strefy wymagającej zmniejszenia prędkości – takiej jak teren zabudowany, rondo lub zakręt – system poinformuje kierowcę, że należy zdjąć nogę z gazu. Tam, gdzie jest to możliwe, asystent samoczynnie zwiększy rekuperację. Celem jest poprawa efektywności energetycznej poprzez myślenie z wyprzedzeniem podczas jazdy.

Jakie inne rady ma Pan dla użytkowników aut elektrycznych?
Wybór trybu Eco w profilach jazdy na pewno daje spore szanse na obniżenie zużycia energii. Zmniejsza on nieco moc klimatyzacji. Wielu kierowców zdaje sobie sprawę, że otwarte okna znacząco zwiększają opór powietrza. Należy także opróżnić bagażnik ze zbędnych rzeczy. To powszechna wiedza, ale nie zaszkodzi o tym wspomnieć kolejny raz.

Ale nawet stosując się do tych wszystkich wskazówek nie uda się całkowicie wyeliminować spadku zasięgu zimą? A może jednak?
Z pewnością pozwolą one w znacznym stopniu ograniczyć spadek zasięgu, bez utraty komfortu. Nie da się jednak całkowicie uniknąć zmniejszenia zasięgu samochodu elektrycznego zimą. Już same opony zimowe, z ich wysokim oporem toczenia, zwiększają zużycie energii. Ważnym czynnikiem jest także gęstość powietrza – wyższa w niskich temperaturach, co z kolei wpływa na opór aerodynamiczny. Nie możemy jednak zapominać, że większość kierowców przejeżdża samochodem mniej niż 50 km dziennie – oni nie muszą się więc zbytnio martwić o zasięg. W przypadku osób, które pokonują dłuższe dystanse, energia zużyta na ogrzanie akumulatora i wnętrza ma znacznie mniejszy wpływ na zasięg.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP. Więcej informacji na temat WLTP na stronie: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska/wltp.html?

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie https://www.volkswagen.pl/pl/connected-car/lacznosc/we-connect.html? Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. ID.7 Tourer Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Tourer Special Edition: 47 430 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. Materiał może prezentować elementy wyposażenia dodatkowego lub opcjonalnego