Grupa Volkswagen i Salzgitter AG podpisały porozumienie dotyczące dostaw stali o niskim śladzie węglowym od końca 2025 roku

Grupa Volkswagen i Salzgitter AG podpisały porozumienie dotyczące dostaw stali o niskim śladzie węglowym od końca 2025 roku

Grupa Volkswagen i Salzgitter AG podpisały porozumienie dotyczące dostaw stali o niskim śladzie węglowym od końca 2025 roku

22 marca 2022
  • Salzgitter AG chce uruchomić produkcję stali o niskim śladzie węglowym od końca 2025 roku. Oczekiwana redukcja emisji CO2 po zakończeniu procesu transformacji to ponad 95 procent
  • Grupa Volkswagen chce stać się jednym z pierwszych dużych przemysłowych odbiorców tej stali zaraz po uruchomieniu jej produkcji
  • Obie firmy planują stworzenie zamkniętego obiegu recyklingu stali między zakładami w Wolfsburgu i Salzgitter
  • Murat Aksel, członek zarządu Grupy Volkswagen, odpowiedzialny za zakupy: „Dzięki ‘zielonej’ stali i zamkniętemu obiegowi recyklingu nasze łańcuchy dostaw w przyszłości staną się jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska”
  • Gunnar Groebler, prezes zarządu Salzgitter AG: „Nasz wspólny projekt to doskonały przykład nowego sposobu prowadzenia działalności opartego na partnerstwie”

Poznań, 22 marca 2022. Grupa Volkswagen i Salzgitter AG współpracują od ponad 60 lat. Teraz obie firmy chcą otworzyć nowy rozdział tej kooperacji, skupiając się na obniżeniu śladu węglowego procesów i produktów. Partnerzy ogłosili wczoraj, że podpisali porozumienie, według którego Volkswagen stanie się jednym z pierwszym odbiorców „zielonej” stali. Jej produkcja będzie się odbywać w centrali firmy w Dolnej Saksonii od końca 2025 roku. Według Salzgitter AG, dzięki zastosowaniu wodoru i odnawialnej energii uda się zredukować emisję CO2 podczas produkcji o ponad 95 procent. Grupa Volkswagen planuje używać „zielonej” stali od końca 2025 roku przy ważnych projektach, takich jak model Trinity, który będzie powstawać w Wolfsburgu od 2026 roku.

Dla Volkswagena ograniczenie emisji CO2 w łańcuchu dostaw jest kluczowym elementem strategii, która zakłada, że Grupa stanie się dostawcą usług mobilności z neutralnym bilansem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Producent stosuje przy tym podejście oparte na analizie tzw. gorących punktów: koncentruje się na ograniczaniu emisji CO2 w miejscach, gdzie powstaje ich najwięcej podczas procesu produkcji samochodu. Poza elektrycznym układem napędowym wraz z akumulatorem i komponentami z aluminium dotyczy to przede wszystkim stali. W przyszłych projektach, takich jak Trinity (to w pełni skomunikowany z otoczeniem samochód elektryczny nowej generacji, który będzie produkowany w Wolfsburgu od 2026 r.) zastosowanie stali o obniżonym śladzie węglowym może zatem znacząco przyczynić się do poprawy ogólnego bilansu CO2. Do końca 2022 r. obaj partnerzy chcą uzgodnić wielkości dostaw stali o niskiej emisji CO2 w latach 2025-2030.

Firma Salzgitter AG postawiła sobie za cel znaczne zmniejszenie emisji CO2 przy produkcji stali. Będzie to możliwe dzięki wdrożeniu programu transformacji „SALCOS – Salzgitter Low CO2-Steelmaking” (produkcja stali o obniżonym śladzie węglowym). Zamiast koksu, który jest dziś używany przy produkcji surówki w wielkich piecach, koncern chce w przyszłości wytwarzać stal z wykorzystaniem ekologicznego wodoru i energii odnawialnej. W tym celu w Salzgitter budowane są elektrolizery do produkcji wodoru, instalacje do bezpośredniej redukcji oraz piece elektryczne. Krok po kroku Salzgitter AG chce ograniczyć emisję CO2 o ponad 95 procent do roku 2033. Pozwoliłoby to uniknąć emisji jednego procenta całkowitej emisji CO2 w Niemczech.

Współpraca obu firm, związana z „zieloną” stalą już się rozpoczęła. W ubiegłym roku Grupa Volkswagen testowała stal o niskim śladzie węglowym z Salzgitter AG. Została ona wyprodukowana w hucie w Peine z wykorzystaniem złomu, a emisja CO2 została obniżona o 66 procent. W tym roku Volkswagen planuje zakup kolejnych 3000 ton takiej stali.

Innym ważnym elementem umowy jest stworzenie systemu recyklingu stali w obiegu zamkniętym pomiędzy głównym zakładem Volkswagena w Wolfsburgu a hutą w Salzgitter. Grupa Volkswagen przekaże pozostałości stali z produkcji firmie Salzgitter AG, która je przetopi i przetworzy na nowe produkty stalowe, a następnie dostarczy do Wolfsburga, gdzie będą wykorzystane do produkcji samochodów. Celem na przyszłość jest rozszerzenie tego „zamkniętego obiegu” stali na inne zakłady produkcyjne Grupy Volkswagen.

„Zakupy są dla Grupy Volkswagen niezwykle ważne na drodze do neutralności pod względem emisji CO2. Chcemy osiągnąć ten cel najpóźniej do 2050 roku. Już dziś część naszej produkcji jest neutralna pod względem emisji CO2 w ujęciu bilansowym – na przykład produkcja ID.3 w Zwickau. Transformacja na elektromobilność znacznie zwiększyła znaczenie zakupów w kontekście dekarbonizacji: o ile do tej pory łańcuch dostaw odpowiadał za 17 procent emisji CO2 w całym cyklu życia Golfa, to w przypadku ID.3 wartość ta wzrosła już do 42 procent. Dla dalszej poprawy naszego bilansu CO2 kluczowe będzie maksymalne wykorzystanie materiałów – przede wszystkim stali. Ważnym krokiem jest stosowanie surowca o obniżonej emisji CO2, a także recykling pozostałości poprodukcyjnych. Dzięki ‘zielonej’ stali i recyklingowi sprawimy, że w przyszłości łańcuchy dostaw Volkswagena będą jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska” – powiedział Murat Aksel, członek zarządu Grupy Volkswagen ds. zakupów.

„Dekarbonizacja społeczeństwa i gospodarki może się udać tylko dzięki współpracy silnych partnerów. Nasz wspólny projekt jest doskonałym przykładem nowego sposobu prowadzenia działalności – gospodarki cyrkularnej z zamkniętymi przepływami materiałowymi. Bliskie sąsiedztwo zakładów produkcji stali i samochodów to kolejny plus naszej współpracy. Dostarczając ekologiczną stal i odbierając pozostałości stali z produkcji samochodów, wspieramy naszego długoletniego klienta, firmę Volkswagen, w realizacji jej celów klimatycznych. Jest to kolejny bardzo konkretny krok w kierunku rozszerzenia i wzmocnienia rynkowych struktur gospodarki cyrkularnej” – skomentował Gunnar Groebler, prezes zarządu Salzgitter AG.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 5000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł.