Grupa Volkswagen dołącza do Inicjatywy na rzecz Zapewnienia Odpowiedzialnego Wydobycia (IRMA)

Grupa Volkswagen dołącza do Inicjatywy na rzecz Zapewnienia Odpowiedzialnego Wydobycia (IRMA)

Grupa Volkswagen dołącza do Inicjatywy na rzecz Zapewnienia Odpowiedzialnego Wydobycia (IRMA)

18 marca 2022
 • IRMA (Initiative for Responsible Mining Assurance) to stowarzyszenie przedsiębiorstw, firm górniczych i organizacji non-profit. Ich cel to jasne standardy dla lepszych praktyk w górnictwie przemysłowym
 • Grupa Volkswagen jest zobowiązana do stopniowego wdrażania standardów inicjatywy we własnym łańcuchu dostaw. Standardy te obejmują szereg zagadnień, w tym bezpieczeństwo i higienę pracy oraz ochronę środowiska
 • Murat Aksel, członek zarządu Grupy Volkswagen ds. zakupów: „Standardy są tym skuteczniejsze, im bardziej konsekwentnie są zdefiniowane i im więcej partnerów się do nich stosuje. IRMA łączy wszystkich ważnych graczy”
 • Aimee Boulanger, dyrektor wykonawcza Inicjatywy na rzecz Zapewnienia Odpowiedzialnego Wydobycia (IRMA): „Jesteśmy zadowoleni, że Grupa Volkswagen dołącza do naszego grona. Tak duży, globalny partner znacząco wpłynie na rozwój odpowiedzialnych praktyk górniczych”

Wolfsburg, 18 marca 2022 – Grupa Volkswagen przystąpiła do Inicjatywy na rzecz Zapewnienia Odpowiedzialnego Wydobycia (IRMA) w marcu 2022 roku. IRMA to sojusz organizacji pozarządowych, związków zawodowych, zainteresowanych społeczności, inwestorów, firm wydobywczych i nabywców surowców. Zrzeszając ponad 50 różnych podmiotów, IRMA pracuje nad rozwojem i ustanowieniem rygorystycznych standardów odpowiedzialnego wydobycia surowców w górnictwie.

Grupa Volkswagen stawia na elektryfikację. Ambitna strategia producenta samochodów osobowych i ciężarowych zakłada, że stanie się on w przyszłości dostawcą mobilności neutralnej dla klimatu. Najbardziej efektywnym sposobem na połączenie ochrony klimatu i indywidualnej mobilności jest właśnie pojazd z napędem elektrycznym. Jednak elektryfikacja to także nowe wymagania w zakresie odpowiedzialnego pozyskiwania surowców, szczególnie w zakresie wydobycia surowców do produkcji akumulatorów, takich jak kobalt, lit, nikiel i grafit.

Kodeks Postępowania Grupy Volkswagen zobowiązuje wszystkich jej partnerów biznesowych do przestrzegania kryteriów środowiskowych i społecznych, wśród których jest ścisły zakaz pracy dzieci. Odpowiedzialność korporacyjna idzie jednak dalej: Grupa Volkswagen kładzie nacisk na wdrażanie rygorystycznych, kompleksowych standardów w górnictwie. Przystąpienie do Inicjatywy na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia (IRMA) jest ważnym krokiem w tym kierunku.

„Na początku drogi do przejrzystych i zrównoważonych łańcuchów dostaw są kopalnie. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy ustanowienie jasnych zasad. Takie standardy są tym skuteczniejsze, im bardziej konkretnie są zdefiniowane i im więcej partnerów się do nich stosuje. IRMA zrzesza wszystkich ważnych uczestników łańcuchów dostaw: dostawców surowców, ich nabywców, przedstawicieli pracowników, społeczeństwa obywatelskiego, inwestorów i niezależnych ekspertów" – wyjaśnia członek zarządu Grupy Volkswagen ds. zakupów, Murat Aksel.

IRMA to inicjatywa ceniona na całym świecie, od 2006 roku wdraża najlepsze praktyki w zakresie standardów społecznych i środowiskowych w sektorze górniczym. „Cieszy fakt, że coraz więcej firm przyłącza się do IRMA, wspierając tym samym zaangażowanie inicjatywy w wielostronne zarządzanie i przejrzystość” – mówi Aimee Boulanger, dyrektor wykonawcza IRMA. „Jesteśmy zadowoleni, że Grupa Volkswagen dołącza do naszego grona. Tak duży, globalny partner znacząco wpłynie na rozwój odpowiedzialnych praktyk górniczych” – dodaje Aimee Boulanger.

Standardy IRMA obejmują ochronę praw człowieka i społeczności, wykluczenie korupcji, środki ochrony zdrowia pracowników i społeczności, bezpieczeństwo w miejscu pracy oraz ochronę środowiska. „Kryteria sięgają od ochrony wód gruntowych po kontrolę wieku pracowników przy wejściu do kopalni” – mówi Murat Aksel. W centrum uwagi znajduje się górnictwo przemysłowe oraz przemysł przetwarzania minerałów. Przystępując do inicjatywy, Grupa Volkswagen zobowiązuje się do stopniowego wdrażania standardów IRMA w swoich łańcuchach dostaw akumulatorów.

Dla Grupy Volkswagen przystąpienie do IRMA stanowi uzupełnienie jej działań, które mają na celu zwrócenie uwagi na łańcuch dostaw surowców. Od 2019 r. wszyscy istotni partnerzy biznesowi firmy muszą obowiązkowo poddać się audytowi zrównoważonego rozwoju. Ocenia on standardy środowiskowe i społeczne na równi z innymi kryteriami, takimi jak koszty czy jakość. Od 2020 roku Grupa Volkswagen wymaga pełnego ujawnienia łańcucha dostaw, włącznie z kopalniami w przypadku wszystkich nowych umów na dostawy surowców do produkcji akumulatorów. Również w 2020 roku Grupa wprowadziła nowy, znormalizowany system zarządzania surowcami.

Obejmuje on surowce do produkcji baterii, takie jak kobalt, nikiel, grafit i lit, a także minerały konfliktowe, takie jak tantal, oraz inne surowce, takie jak aluminium, kauczuk naturalny i skóra. Grupa Volkswagen została w 2021 roku pierwszą firmą motoryzacyjną, która publicznie, w osobnym raporcie, przedstawia swoje działania na rzecz odpowiedzialnego pozyskiwania 16 surowców.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt "Jak Abonament" (EasyDrive) - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.