A black Volkswagen Golf 5 GTI with red details in a desert
A black Volkswagen Golf 5 GTI with red details in a desert
A black Volkswagen Golf 5 GTI with red details in a desert
A black Volkswagen Golf 5 GTI with red details in a desert

Strona dla fanów Golfa 5: najważniejsze cechy i praktyczne wskazówki

Strona dla fanów Golfa 5: najważniejsze cechy i praktyczne wskazówki

Od Golfa V Trendline po modele specjalne, jak Golf V Goal czy United: nasze kompaktowe auto łączy w sobie komfort, dynamikę i przyjemność jazdy. A jako wariant BlueMotion jest doskonałym przedstawicielem wyjątkowo oszczędnych modeli.

Przegląd całej rodziny Golfa V

Wśród czterech silników benzynowych i trzech wysokoprężnych każdy znajdzie dla siebie optymalną jednostkę napędową – do jazdy po mieście i poza miastem. Moc silników wynosi od 55 kW (75 KM) do 184 kW (250 KM).

Golf V - najważniejsze cechy

A white Volkswagen Golf 5 GTI in front of rocks – VW Golf V highlights

W Golfie V po raz pierwszy zastosowano nową, czterowahaczową oś tylną poprawiającą zachowanie się na zakrętach. Ale to nie wszystkie zalety, jakie ma do zaoferowania ten model.

Dynamika: Dzięki czterowahaczowej osi tylnej Golf V doskonale przylega do drogi na ciasnych zakrętach i jego nadwozie prawie nie przechyla się na boki. A przy tym precyzyjniej reaguje na nierównych nawierzchniach. Dla kierowcy oznacza to przyjemność jazdy w czystej postaci.

Komfort jazdy: Zoptymalizowana oś przednia z kolumnami McPhersona zapewnia komfort i stabilność. Oddzielne podparcie amortyzatorów i sprężyn niweluje nierówności nawierzchni i wstrząsy. Przestronne wnętrze zapewnia wygodę nawet na dłuższych trasach.

Infotainment: Z systemem radiowo-nawigacyjnym z funkcją dynamicznego prowadzenia do celu przez RDS TMC nie tylko będziesz zawsze wiedział, jak dojechać, lecz także będziesz mógł słuchać po drodze swojej ulubionej muzyki. Zmieniarka na sześć płyt CD zapewni rozrywkę na wiele godzin podróży.

A yellow Volkswagen Golf 5 GTI on a racetrack with Pirelli advertising in the background
The interior of a VW Golf 5 with checkered seat covers and various comfort and technical highlights

Bezpieczeństwo: Nowe elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego w Twoim samochodzie potrafi się uczyć, rozpoznaje sytuację na drodze i jeżeli to koniecznie, pomaga Ci kierować autem. Razem z nadwoziem o dużej stabilności, nawet ośmioma poduszkami powietrznymi, ABS i ESC Golf V staje się Twoim osobistym ochroniarzem.

Wyposażenie poprawiające komfort: Każdym z elementów wyposażenia dodatkowego możesz dostosować Golfa V do Twoich osobistych potrzeb. Jeżeli chcesz przewozić długie przedmioty, możesz wybrać oparcie tylnej kanapy z otworem do bagażnika. A jeśli nie lubisz marznąć, zamów ogrzewane siedzenia.

Wyposażenie techniczne: Wyświetlacz wielofunkcyjny Plus dostarcza w czasie jazdy ważnych informacji. Pakiet Światła i Widoczność gwarantuje, że zawsze będziesz dobrze widział, co dzieje się na drodze. A czujnik deszczu automatycznie włączy wycieraczki, gdy tylko na szybie pojawią się pierwsze krople.

Stylistyka: Szeroki rozstaw kół, sportowe detale nadwozia i duże koła nadają Golfowi dynamiczny wygląd. Ale dla nas nie tylko piękno jest ważne, dlatego wiele elementów stylistycznych jednocześnie poprawia komfort, na przykład kierunkowskazy w lusterkach zewnętrznych.

Częstotliwość serwisów dla Golfa V 

Rozróżniamy dwa rodzaje częstotliwości serwisów: stałą i elastyczną. Jaka częstotliwość obowiązuje dla danego Golfa V, zależy od jego wyposażenia. Informacje na ten temat znajdziesz w dokumentach samochodu lub udzieli ich Autoryzowany Serwis Volkswagena.

Przestrzeganie określonej przez nas częstotliwości serwisu pomoże uniknąć awarii i szkód. Skorzystaj z naszej usługi przeglądu, w ramach której specjaliści sprawdzą dokładnie Twojego Volkswagena z roku modelowego 2004 – 2007.

A VW service employee doing a inspection in a workshop – Golf 5 service intervals

Kiedy jest czas na następny serwis?

Częstotliwość serwisu dla Twojego Golfa:

  • Elastyczna częstotliwość serwisu (z wymianą oleju) maksymalnie co dwa lata
  • Przegląd (bez wymiany oleju) po 60 tys. km lub trzech latach, następnie co 60 tys. km lub po czterech latach

Jeżeli chcesz korzystać z Gwarancji mobilności, przestrzegaj terminów przeglądów, wtedy szybka pomoc w razie usterki nie będzie Cię nic kosztować (zgodnie z zasadami programu Gwarancja mobilności Volkswagen).

Odpowiedni rozmiar opon dla Twojego Golfa V

Jeżeli chcesz jeździć komfortowo i bezpiecznie, Twój Golf V musi mieć odpowiednie opony. Jak znaleźć właściwy rozmiar? Po prostu porównaj dane w dokumentach samochodu z cyframi na oponach.

Poniższe dane dotyczą większości modeli Golfa V:

  • szerokość opon: między 195 a 225 mm
  • stosunek wysokości do szerokości: między 40% a 65%
  • średnica felgi: między 15” a 18”

Gdzie znaleźć te dane na oponach? Przeczytaj w dziale „Informacje o oponach”.

Odpowiednie obręcze dla Twojego Golfa V

Z naszymi felgami Twój Golf V wygląda atrakcyjnie – ale naturalnie obręcze muszą być do niego dopasowane i zatwierdzone.

Poniższe dane dotyczą większości modeli Golfa V:

  • szerokość felgi: między 5,5” a 7,5”
  • profil kołnierza: J
  • średnica felgi: między 15” a 17”
  • odsadzenie (ET): między 47 a 50 mm
  • liczba śrub: pięć

Wskazówka: im większa felga, tym mniej wolnego miejsca we wnęce na koło – często za mało na łańcuchy śniegowe. Zapytaj w Autoryzowanym Serwisie Volkswagena, jaki możesz mieć maksymalny rozmiar felgi, by móc jeszcze założyć łańcuchy śniegowe.

Gdzie znaleźć te dane na felgach? Przeczytaj w rozdziale „Informacje o obręczach kół”.

Akcesoria do Twojego Golfa V

Oryginalne akcesoria Volkswagen® pozwolą nadać Twojemu Volkswagenowi osobisty styl. Tutaj przejdziesz do produktów dla Golfa V.

Przejdź do sklepu