Ekologiczne i efektywne: odzyskiwanie energii hamowania w ID.

Mówi się, że hamowanie to strata energii. Ale nie w ID., gdyż dysponuje on wyrafinowanymi rozwiązaniami technicznymi, które umożliwiają odzyskiwanie energii przy hamowaniu („rekuperacja”). Tak jak często w życiu bywa, nie każde innowacyjne rozwiązanie daje się natychmiast zauważyć. W tym przypadku jest ono ukryte w inteligentnym układzie hamulcowym.

Illustration:Some technical components of the VW ID.

Hamując zyskujesz.

Gdy wciśniesz pedał hamulca swojego ID., silnik elektryczny zacznie pracować jak generator. Przy pełnej mocy rekuperacji część energii kinetycznej zostaje zamieniona w energię elektryczną i doprowadzona bezpośrednio do baterii wysokonapięciowej. W tym celu konieczne jest współdziałanie hamowania elektrycznego (przez generator) i hydraulicznego (przez hamulce przy kołach pojazdu). Taka współpraca obu systemów hamowania nazywana jest „Brake Blending” i umożliwia uzyskanie większej efektywności energetycznej. Pozyskana energia jest przekazywana przez elektronikę mocy i układ sterujący napędem elektrycznym bezpośrednio do baterii wysokonapięciowej. Podsumowując: układ hamulcowy wykorzystuje energię hamowania do zwiększenia zasięgu ID. 

Odzyskiwanie energii hamowania w ID.

Zmniejsza się prędkość - rośnie komfort.

Nie tylko hamowanie jest w ID. efektywne i inteligentne, lecz również sama jazda staje się wyraźnie bardziej komfortowa. Szczególnie przyjemne jest toczenie się ID., tak zwane „żeglowanie”, po zdjęciu nogi z pedału przyspieszenia i przed hamowaniem, które przy przewidującym stylu jazdy również pozwala zaoszczędzić energię. Zatem każde wytracanie prędkości w ID. ma pozytywny wpływ – zarówno na zasięg, jak i na komfort.