Anna i Marcus przed swoim gospodarstwem w Brandenburgii.
Anna i Marcus przed swoim gospodarstwem w Brandenburgii.
Anna i Marcus przed swoim gospodarstwem w Brandenburgii.
Anna i Marcus przed swoim gospodarstwem w Brandenburgii.

Visions of now:
Magazyn "Viertel \ Vor"

Visions of now:
Magazyn "Viertel \ Vor"

Między wiejskim spokojem a miłością do miasta.

„Spokój, jaki jest tutaj, relaksuje nas zupełnie. Dlatego często przebywamy na zewnątrz, zamiast siedzieć w domu.” Odwiedziliśmy Annę i Marcusa na wsi, aby porozmawiać o ich wiejskim życiu, ekologicznym myśleniu i ich stosunku do mobilności. Kupili gospodarstwo w Brandenburgii, 100 kilometrów od Berlina, z pięcioma owcami i kotem o imieniu Kot. Teraz przyjechali, by obserwować, jak rosną owoce i warzywa. Tutaj prawie to słychać, tak jest cicho. Zupełnie inaczej niż w ich mieszkaniu w Berlin-Neukölln.

Bo właściwie Anna i Marcus lubią wielkomiejskie życie, głośne kluby, wielokulturowe restauracje i tłumy ludzi. Zdradzają to ich białe sneakersy, które niezupełnie pasują do ekologicznego gospodarstwa wiejskiego. „Chcieliśmy uciec od nadmiaru wrażeń i rzeczy” – mówi Anna. Mniej domów, mniej ludzi, mniej zamieszania. W ich berlińskim mieszkaniu minimalizm to ogromna biała ściana. „Przestrzeń prawie jak w muzeum, człowiek czuje się wolny” – dodaje Marcus. Ale teraz spogląda przez okno na swój prawie hektarowy ogród, do którego przylegają pola i łąki. Wolność w czystej postaci. Więcej przyrody, więcej rodziny, więcej spokoju. „Człowiek jest tutaj blisko zmian i procesów, czy to zmieniają się pory roku, czy zwierzęta zmieniają futro na zimę … Można zobaczyć, jak długo takie rzeczy trwają”.

--:--

Szacunek do wartości jest podstawą ich credo „mniej znaczy więcej” i odgrywa dużą rolę nie tylko w prywatnym życiu Anny i Marcusa, lecz również w ich magazynie online. W „Viertel \ Vor” poruszane są wszystkie tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, krytykowana jest bezmyślna konsumpcja i fast fashion, prezentowane nowe, innowacyjne idee i inicjatywy. Anna i Marcus zdają sobie jednak sprawę, że zrównoważony rozwój nie zdominuje naszego życia tak z dnia na dzień.

Design, jakość i zrównoważony rozwój.

„Ludzie nie kupują już rzeczy, aby je zachować. Kupują je, bo im się po prostu podobają i przez jakiś czas będą podobać. To bezmyślność” – mówi Anna i popija kawę. Zamiast dalej zaśmiecać Ziemię, oboje wolimy produkty, które będą miały dłuższe życie i które jednocześnie dobrze wyglądają. „Mainstream kupuje rzeczy, bo są ładne – i dlatego design jest tak ważny” – wyjaśnia Marcus. Jeżeli jakiś produkt jest rzeczywiście dobrze zaprojektowany, podoba nam się i zachowujemy go na dłużej. A jeżeli do tego jest też dobrej jakości, wtedy – zdaniem Marcusa - per se żyje dłużej. Mimo że podoba im się ich idylliczne wiejskie życie, brakuje im na wsi przyjaciół. Aby korzystać z obu tych światów, dużo jeżdzą między wsią a Berlinem. Dla nich wolność oznacza możliwość swobodnego poruszania się.

Dzisiaj Berlin, jutro Brandenburgia.

Naturalnie Anna i Marcus są świadomi swojego śladu ekologicznego i szukają nowych sposobów, by go zminimalizować. „Pierwszą rzeczą, którą musi mieć samochód, to możliwie najmniejsza emisja CO2” – uważa Marcus. Czyli samochód elektryczny. Najlepiej z dużym zasięgiem. Podczas rozmowy z uśmiechem opowiada o swojej wizji przyszłości. Takiej, w której silniki spalinowe są nieprzyzwoicie głośne, a samochód elektryczny cicho i elegancko sunie drogą. Po bruku Neukölln i na wiejskiej drodze, przy której pasą się owce.
Marcus chciałby przede wszystkim, aby elektryczne samochody nie były tylko dla tych, którzy najlepiej zarabiają: „Jeżeli społeczeństwo ma zmienić swój sposób myślenia, elektryczny samochód musi być osiągalny dla każdego.” Anna, która właśnie wróciła do pokoju, z zapałem przytakuje, gdy chodzi o samochody z niską emisją. Oboje uważają bowiem, że możliwość życia zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju nie powinna być luksusem dostępnym tylko dla najbogatszych.

ID. (model studyjny zbliżony do seryjnego) jedzie polną drogą.
Widok z przodu ID. (model studyjny zbliżony do seryjnego)
Widok z tyłu ID. (model studyjny zbliżony do seryjnego)
Przede wszystkim uważam, że jeżeli społeczeństwo ma zmienić swój sposób myślenia, samochód musi być dostępny dla wszystkich. Bo generalnie jesteśmy zdania, że możliwość życia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju nie powinna być luksusem".
Marcus Werner

VIERTEL \ VOR MAG

Anna i Marcus pochodzą z branży medialnej, ona jest dziennikarką, on fotografem i reżyserem wideo. W 2016 roku postanowili pójść własną drogą. Ich nowa działalność nazywa się Viertel \ Vor i jest magazynem online, w którym przedstawiają innowacje, ludzi i produkty, ucieleśniających ich zdaniem pogląd „co rzeczywiście jest ważne”.
Tytuł Viertel \ Vor (magazyn Kwadrans Przed) pochodzi od symbolicznych 15 minut, które zostały ludziom, aby zmienić swój sposób myślenia w stosunku do Ziemi.

Portret Anny i Marcusa.

Ups!!!

Twoja przeglądarka wydaje się być nieaktualna przez to nasza strona może nie wyświetlać się dobrze u Ciebie.

Zalecane przeglądarki:

  • Chrome od wersji 68 
  • Safari od wersji 11 
  • Firefox od wersji 61 
  • Edge od wersji 42 
  • Opera od wersji 55
  • Samsung IE od wersji 7.2

Zalecamy aktualizację przeglądarki internetowej!

Dziękujemy za wizytę,

Zespół Volkswagen