Wycieczka elektrycznym skuterem
Wycieczka elektrycznym skuterem
Wycieczka elektrycznym skuterem
Wycieczka elektrycznym skuterem
Mobility

Nadjeżdżają elektryczne skutery. Dowiedz się, co Cię czeka, gdy przesiądziesz się na elektryczny jednoślad.

Mobility

Nadjeżdżają elektryczne skutery. Dowiedz się, co Cię czeka, gdy przesiądziesz się na elektryczny jednoślad.

9 kwietnia 2019

Cichy i dynamiczny – elektryczny skuter szturmem zdobywa ulice. Przeczytasz tutaj, dlaczego coraz więcej osób jeździ elektrycznymi jednośladami i co powinieneś wiedzieć o cechach charakterystycznych skuterów z elektrycznym silnikiem.

Dowiedz się:

 • dlaczego elektryczny skuter cieszy się takim powodzeniem i jak dba o portfel,
 • jakiej mocy silnika potrzebujesz, aby jazda sprawiała prawdziwą przyjemność,
 • na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora,
 • jakie wyposażenie dodatkowe warto kupić.

Zgadza się, że elektryczne skutery są zasadniczo droższe niż benzynowe, ale tylko przy zakupie. Dzięki niskim kosztom eksploatacji cena zakupu zwraca się po roku do dwóch lat, gdyż prąd jest tańszy niż paliwo. W zależności od dostawcy energii elektrycznej, przejechanie 100 kilometrów elektrycznym skuterem kosztuje tylko około 4 złote. Także koszty napraw, konserwacji i przeglądów są niższe. Elektryczny skuter nie posiada żadnych części wymagających konserwacji czy wymiany, takich jak: skrzynia biegów czy układ wydechowy, i nie trzeba zmieniać oleju.

Przesiądź się na elektryczny skuter
1
Volkswagen i specjalista od elektrycznych skuterów, firma Niu, będą w przyszłości pracować nad nowymi modelami.

Zasięg – stworzony do jazdy po mieście

Według „Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Motocykli” popyt na elektryczne skutery wzrósł od początku 2018 roku o 51 procent. Jaki jest powód, że elektryczne skutery cieszą się taką popularnością? Z zasięgiem od 50 do 150 kilometrów idealnie nadają się do jazdy po mieście. Szybki dojazd do pracy lub na zakupy do centrum? Elektrycznym skuterem to żaden problem, podobnie jak znalezienie miejsca parkingowego. Dzięki wyjmowanemu akumulatorowi możesz naładować skuter wygodnie z każdego gniazdka domowej instalacji elektrycznej. Jeżeli planujesz jednak dłuższą trasę swoim elektrycznym jednośladem, bierzesz ze sobą zapasowy akumulator i możesz zwiększyć zasięg nawet o 100 kilometrów. 

Jak daleko Twój elektryczny skuter zajedzie na pełnym akumulatorze zależy przede wszystkim od tego, ile energii akumulator może zmagazynować. Pojemność jest różna u różnych producentów i w różnych modelach. Tym, co generalnie zmniejsza zasięg, jest mokra nawierzchnia, przeciwny wiatr i niska temperatura. Pamiętaj, że zimą pojemność akumulatora może spaść od 10 do 20 procent.

Moc silnika: przyjemność jazdy należy do wyposażenia podstawowego

Im mocniejszy akumulator, tym dynamiczniejszy skuter.

Jeżeli chodzi o przyjemność jazdy, to skuter elektryczny ma również tutaj przewagę nad benzynowym. Już od pierwszej chwili poczujesz, że jest dynamiczniejszy, gdyż pełny moment obrotowy jest dostępny natychmiast, a nie dopiero przy pewnym zakresie prędkości obrotowych. Przy prawie wszystkich modelach elektrycznych skuterów masz możliwość wyboru między wariantami z prędkością maksymalną 45 km/h i 25 km/h. 

Rada: Jeździsz głównie po płaskim terenie? Wtedy całkowicie wystarczy Ci pojemność akumulatora 2000 W. W przypadku nachylenia podłoża powyżej 15% – większa pojemność akumulatora oznacza większą przyjemność: będziesz mógł sprawnie podjechać pod wzniesienie, a nie powoli człapać.

Rodzaje akumulatorów: lit lepszy od ołowiu

Kupując elektryczny skuter możesz wybrać akumulator ołowiowy lub litowo-jonowy. Akumulator ołowiowy jest tańszy i bardziej odporny na niskie temperatury, jednak waży więcej, a to skraca zasięg. Ponadto żywotność tego akumulatora ze względu na efekty memory jest krótsza. 

Ryzyko takie nie występuje przy akumulatorze litowym. Ponadto ładuje się średnio cztery do pięciu godzin, czyli o dwie do trzech godzin krócej niż akumulator ołowiowy. Naładowanie do 70% trwa dwie godziny. Także praktyczne dodatkowe akumulatory zwiększające zasięg są dostępne tylko dla skuterów z bateriami litowo-jonowymi. Aby przyjemność poruszania się skuterem trwała dłużej, opłaca się zainwestować trochę więcej pieniędzy, tym bardziej, że ceny akumulatorów litowo-jonowych stale spadają i jednocześnie wydłuża się ich zasięg.

Z akumulatorem litowo-jonowym radość ze skutera trwa dłużej.
Bezpieczna przyjemność jazdy – jeżeli skuter rozwija prędkość maksymalną powyżej 20 km/h, kask jest obowiązkowy.

Elektryczny skuter dla niezdecydowanych: oferty sharingu

Jeśli zanim zdecydujesz się na zakup, chciałbyś najpierw sprawdzić, jak jeździ się takim elektrycznym jednośladem, możesz skorzystać z oferty sharingu, podobnie jak przy samochodach osobowych. Rada na początek: nie wyjeżdżaj od razu na ruchliwą ulicę, lecz zrób najpierw kilka rund po spokojnej dzielnicy lub na pustym parkingu. Trzeba się przyzwyczaić do dynamiki elektrycznego skutera. Nie zapomnij o kasku!

ID.3 1ST, widok z przodu
2
ID.3 1ST, widok z przodu
2
ID.3 1ST, widok z przodu
2

W dalszym ciągu masz szansę

Ze względu na duże zainteresowanie obecnie wszystkie ID.3 1ST są zarezerwowane. Zachowaj szansę bycia jednym z pierwszych kierowców ID.3 1ST i zapisz się na listę rezerwową. Poinformujemy Cię, jeśli rezerwacja będzie ponownie możliwa. 

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

1.
Fotos: Getty Images
2.
Prototyp w kamuflażu
 • Od 1 września 2018 r. cykl WLTP w pełni zastąpił nowy europejski cykl jazdy (NEDC), który stanowił dotychczasową procedurę badania zużycia paliwa/energii i emisji CO2. Wszystkie prezentowane pojazdy marki Volkswagen uzyskały homologację zgodnie z procedurą WLTP.
  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii oraz emisji CO2 i może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.
  Więcej informacji na temat WLTP na stronie: https://www.volkswagen.pl/pl/wltp.html

  Podane ceny obejmują podatek VAT.

  Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 5561  § 2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen Osobowe zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następują w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu.

  Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania.

  W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen Osobowe.

Ups!!!

Twoja przeglądarka wydaje się być nieaktualna przez to nasza strona może nie wyświetlać się dobrze u Ciebie.

Zalecane przeglądarki:

 • Chrome od wersji 68 
 • Safari od wersji 11 
 • Firefox od wersji 61 
 • Edge od wersji 42 
 • Opera od wersji 55
 • Samsung IE od wersji 7.2

Zalecamy aktualizację przeglądarki internetowej!

Dziękujemy za wizytę,

Zespół Volkswagen