Ekologiczne i efektywne: odzyskiwanie energii hamowania w ID.3

Mówi się, że hamowanie to strata energii. Ale nie w ID.3, gdyż dysponuje on wyrafinowanymi rozwiązaniami technicznymi, które umożliwiają odzyskiwanie energii przy hamowaniu („rekuperacja”). Tak jak często w życiu bywa, nie każde innowacyjne rozwiązanie daje się natychmiast zauważyć. W tym przypadku jest ono ukryte w inteligentnym układzie hamulcowym.

Illustration:Some technical components of the VW ID.3

Hamując zyskujesz.

Gdy wciśniesz pedał hamulca swojego ID.3, silnik elektryczny zacznie pracować jak generator. Przy pełnej mocy rekuperacji część energii kinetycznej zostaje zamieniona w energię elektryczną i doprowadzona bezpośrednio do baterii wysokonapięciowej. W tym celu konieczne jest współdziałanie hamowania elektrycznego (przez generator) i hydraulicznego (przez hamulce przy kołach pojazdu). Taka współpraca obu systemów hamowania nazywana jest „Brake Blending” i umożliwia uzyskanie większej efektywności energetycznej. Pozyskana energia jest przekazywana przez elektronikę mocy i układ sterujący napędem elektrycznym bezpośrednio do baterii wysokonapięciowej. Podsumowując: układ hamulcowy wykorzystuje energię hamowania do zwiększenia zasięgu ID.3. 

Odzyskiwanie energii hamowania w ID.3

Zmniejsza się prędkość - rośnie komfort.

Nie tylko hamowanie jest w ID.3 efektywne i inteligentne, lecz również sama jazda staje się wyraźnie bardziej komfortowa. Szczególnie przyjemne jest toczenie się ID.3, tak zwane „żeglowanie”, po zdjęciu nogi z pedału przyspieszenia i przed hamowaniem, które przy przewidującym stylu jazdy również pozwala zaoszczędzić energię. Zatem każde wytracanie prędkości w ID.3 ma pozytywny wpływ – zarówno na zasięg, jak i na komfort. 

Ups!!!

Twoja przeglądarka wydaje się być nieaktualna przez to nasza strona może nie wyświetlać się dobrze u Ciebie.

Zalecane przeglądarki:

  • Chrome od wersji 68 
  • Safari od wersji 11 
  • Firefox od wersji 61 
  • Edge od wersji 42 
  • Opera od wersji 55
  • Samsung IE od wersji 7.2

Zalecamy aktualizację przeglądarki internetowej!

Dziękujemy za wizytę,

Zespół Volkswagen