2.15.90.1, 2019-05-09 00:05:56

Ładowanie.

Jak naładować samochód elektryczny?

Naładowanie baterii samochodu elektrycznego jest prostsze, niż myślisz. Poniżej znajdziesz opis, jak to zrobić.

image

1. Co muszę wiedzieć?

Możesz naładować swój samochód elektryczny w trasie, na stacji ładowania lub w domu, podłączając go do gniazdka czy Wallbox. Nie przeszkodzi Ci deszcz ani śnieg: bateria i cała elektronika zostały odpowiednio zabezpieczone. Złącze z gniazdkiem jest szczelne i nie przeniknie przez nie woda.

Ładowanie w domu: przewód do ładowania z domowego gniazdka jest dostarczany bezpłatnie wraz z każdym elektrycznym Volkswagenem. Używając go możesz naładować baterię z każdego gniazdka, pod warunkiem, że jest ono prawidłowo zainstalowane. 

Pełne naładowanie: Volkswagen stosuje sprawdzoną technologię litowo-jonową. Wysokiej jakości komponenty zapewniają doskonałą sprawność działania i redukują do minimum zjawisko zużycia w wyniku eksploatacji. Volkswagen udziela specjalnej gwarancji na baterie samochodów elektrycznych; szczegóły znajdziesz w warunkach gwarancji. Gwarancja obowiązuje zgodnie z podanymi warunkami lub do przebiegu 160.000 kilometrów – w zależności od tego, co nastąpi szybciej. W tym czasie możesz naładować baterię kilka tysięcy razy.

2. Jak naładować samochód elektryczny?

Naładowanie samochodu elektrycznego równie łatwe, jak tankowanie benzyny lub oleju napędowego na stacji benzynowej. Możliwości ładowania jest kilka, a każda z nich ma swoje zalety.

image

Ładowanie z domowego gniazdka

Stacja w Twoim własnym domu: samochody elektryczne można ładować ze zwykłego, prawidłowo zainstalowanego gniazdka elektrycznego. Podobnie jak w smartfonie, podłączasz kabel do gniazdka, a wtyk na drugim końcu kabla  do gniazda ładowania samochodu. Zamykasz samochód kluczykiem – i proces ładowana rozpoczyna się samoistnie. Jak to wygląda w praktyce? Na przykład podłączasz swój samochód wieczorem, ładujesz przez noc prądem z taryfą nocną, a rano ruszasz w drogę z w pełni naładowaną baterią.
Ładowanie z gniazdka instalacji elektrycznej (2,3 kWh):
e-up!3 10 h   e-Golf4: 17 h 00 min   Golf GTE5: 3 h 45 min   Passat GTE6: 4 h 20 min

image

Ładowanie przez Wallbox

Gniazdo o wysokiej sprawności w Twoim domu: Wallbox zapewnia maksymalną, dopuszczalną dla samochodu moc ładowania. Proces ładowania jest wyjątkowo wygodny: wyciągasz wtyczkę, podłączasz do gniazda, zamykasz samochód - i gotowe. Migająca zielona dioda sygnalizuje proces ładowania. Energia jest pobierana z domowej instalacji elektrycznej i normalnie rozliczana z dostawcą energii.

Ładowanie przez Wallbox (11 kW):

 

e-up!3  6 h 12 min*    e-Golf4: 5 h 20 min*    Golf GTE5: 2 h 25 min*    Passat GTE6: 2 h 45 min*

* Czas ładowania z Wallbox AC (11 kW) od 0% do 100% SoC (State of Charge / stan naładowania baterii)

image

Ładowanie na stacji ładowania prądem przemiennym

Szybkie podładowanie baterii: ładuj samochód elektryczny, korzystając z publicznych stacji ładowania. Do ładowania prądem zmiennym potrzebny jest specjalny kabel, który możesz zamówić. Zamknięcie samochodu kluczykiem powoduje zablokowanie kabla, dzięki czemu nikt nie będzie mógł przerwać ładowania pod Twoją nieobecność.

e-up!3: 6 h 12 min    e-Golf4: 5 h 20 min    Golf GTE5: 2 h 25 min    Passat GTE6: 2 h 45 min

image

Ładowanie na stacji ładowania prądem stałym

Turboładowarka: na stacjach ładowania CCS (skrót od Combined Charging System) możesz ładować baterię samochodu prądem stałym. Prąd stały ma wyższe natężenie, dlatego bateria ładuje się znacznie szybciej. Aby korzystać z wymienionych stacji, e-up! i e-Golf powinny być wyposażone w dostępne na życzenie, specjalne gniazdo ładowania CCS. 

e-up!3: 56 min (80%)  e-Golf4: 45 min (80%)

3. W jaki sposób mój samochód się ze mną komunikuje?

image

Status ładowania i zasięg

Status ładowania i zasięg są we wszystkich elektrycznych Volkswagenach wyświetlane w niezwykle czytelny sposób. Na przykład w e-up! (zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: 11,7; emisja CO2 w g/km: 0. Klasa efektywności: A+*) i e-Golfie (zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: w cyklu mieszanym 12,7; emisja CO2 w cyklu mieszanym, g/km: 0; klasa efektywności: A+*) mogą pojawić się one na wyświetlaczu komputera pokładowego i systemu nawigacji lub na ekranie maps + more. Z aplikacją Car-Net e-Remote możesz zdalnie sprawdzać  istotne dane dotyczące Twojego samochodu. 

To może Cię zainteresować.